ЕГН-то и диетите

В днешно време съществуват какви ли не диети, според които свалянето /и то светкавично/ на килограми е гарантирано. За жалост обаче това не е така - разнообразието от ‘магически’ диети въобще не гарантира постигането на успех в борбата с излишните килограми. Едно от основните правила за успешно сваляне на натрупаните килца е, че диетата трябва да бъде съобразена с възрастта.
Ако възрастта ви е между 20 и 30 години, дневната ви норма от калории е 2000. Младите хора имат силен метаболизъм, който им помага бързо да свалят килограми, но не трябва да се забравя, че и напълняването при тях е много бърз процес. Младият човек в тази възраст се нуждае от хранителни вещества, витамини и минерали, затова монодиетите въобще не са подходящи.
В тази възрастова група чест проблем може да бъде недостигът на желязо. Затова хранителният режим трябва да включва черен дроб, яйчен жълтък, стриди, ядки и аспержи. А що се отнася до жените, на които предстои раждане, те трябва да се постараят да набавят на организма достатъчно количество фолиева киселина.
Важно е да се знае, че хората в тази възрастова група трябва задължително да консумират дневно по 100 г варено месо, както и продукти, съдържащи полиненаситени мастни киселини /омега-3/. Те се съдържат най-вече в морската риба и лененото семе.
Направете си разтоварващ ден на ябълки - с него без усилие ще свалите 2 кг.
Във възрастта между 30 и 45 години изведнъж забелязвате, че независимо, че се храните както преди, килограмите започват да ви се лепят много лесно. Причината е забавеният с около 20-30% метаболизъм. Затова обемът на храната трябва да се намали.
Витамините С, D и Е, както и цинкът са особено важни. Витамин С ще си набавите като хапвате повече цитрусови плодове. Витамин D пък ще намерите в мазната риба и млечните продукти, а витамин Е в зехтина, бадемовото и лененото растително масло. Най-големи количества цинк има в морските продукти, млякото, свинското и говеждото месо.
Не трябва да приемате повече от 50 г мазнини дневно. Ограничете твърдите сирена, маслото /маргаринът въобще изключете/, намалете и готовите месни продукти. Особено подходяща за тази възраст е средиземноморската диета - зеленчуци, риба, морски продукти, зърнени изделия и плодове.
Постарайте се да намалите порциите вечер и не се хранете след 19 часа.
Хората на възраст между 45 и 55 години трябва да се постараят да направят всичко възможно да поддържат здравето си, а и да не забравят профилактиката на заболяванията. Тук гладуването е абсолютно противопоказно, защото може да доведе до недостиг на калций, както и на други микроелементи.
Освен, че е необходим за костите и нормалната работа на сърцето, калцият спомага за отслабването, защото допринася за изгарянето на мазнините и не позволява да се губи мускулна маса. Затова в тази възраст обогатявайте хранителния си режим с калций.
Хапвайте повече натурални млечни продукти. Включвайте в менюто си повече ликопен - силен антиоксидант, който се съдържа в особено голямо количество в доматите. С помощта на 50-70 г бадеми дневно ще се справите с недостига на магнезий, който се проявява под формата на безсъние, мигрена и апатия.
Според специалистите, за хората в зряла възраст хранителният режим, който се състои от растителни и млечни продукти, е много подходящ. Задължително е в менюто да присъстват овесените ядки.
Правете си разтоварващи дни - ако намерите с папая, 2 кг дневно. Важно е да се знае, че папаята спомага за активиране на изгарянето на мазнините. Тя обогатява и стомашно-чревния тракт с ферменти.
С възрастта метаболизмът се забавя все повече. След 60-годишна възраст женският организъм се нуждае от не повече от 1500 калории дневно, а мускулната маса е 13-15% от общото тегло. Затова в тази възраст хората трябва да намалят приема на мазнини /не повече от 40 г дневно/. В хранителния режим трябва да влизат обезмаслени сирена и извара, растителни протеини /леща, фасул/ вместо месо, задушени зеленчуци без мазнина, но не и сурови - те натоварват стомашно-чревния тракт.
Неизменна част от дневното меню на хората над 60 трябва да бъдат овесените ядки и сушените плодове. Обърнете внимание и на течностите. Намалете солта, за да не се задържат течности, но пийте достатъчно вода - доказано е, че възрастните хора са с понижено съдържание на течности в организма. Някои съветват да се пият дневно не по-малко от 2 л на ден, но повечето специалисти са на мнение, че човек трябва да се вслушва в индивидуалните нужди на организма си.
Правете си повече разходки и не се хранете след 19 часа вечер.