Какво знаем за маслото от пачули?

Етеричното масло от пачули още от древността е ценено заради лечебните си свойства. Индийските, китайските и японските лечители го използвали като силна противоотрова при ухапвания от змии и насекоми. С него се обработвало бельото и дрехите на болни за предотвратяване на епидемии. Използвало се е и при лечение на тежки нервни разстройства, грип, херпес и рани; малария и други видове трески; болести, свързани с отоци, както и при проблеми в храносмилателния тракт.
Маслото от пачули е мощен афродизиак - една от най-разпространените съставки в парфюмерийната промишленост. Но най-често то се добавя в козметиката за противодействие на процеса на стареене.
Маслото овлажнява, възстановява и осигурява по-активно обновление на клетките на уморената кожа, нормализира секрецията на мастните жлези. Бори се с екземи, сухи дерматити, гъбични инфекции. Има силно регенериращи, лифтингови и антиоксидантни свойства и се използва не само в борбата със стареенето на кожата, но и като средство за рехабилитация след пластични операции.
Маслото от пачули може да се добави в крем, в тоалетно мляко, тоник или други базови масла в пропорции 3-4 капки на 5 мл основа. При липса на противопоказания сутрин и вечер обтривайте лицето, врата и областта на деколтето с козметичен лед, приготвен от смес от 5 капки масло от пачули с 1 ч.л. мед или сметана и 200 мл вода.
Веднъж на 2 седмици, преди нанасяне на крем или маска, може да си направите парна баня на лицето с билкова отвара. В 1 л вряла вода добавете смес от билки /лайка или липа за суха кожа; чубрица и лавандула - за нормална ; босилек и мента - за мазна/. Покрийте и оставете няколко минути. Преди процедурата добавете в отварата 5-7 капки етерично масло от пачули. Покрийте главата си с кърпа и в течение на 10-15 минути стойте на 30 см от съда над парата.