Кои храни са наши съюзници в борбата с килограмите?

Японски учени твърдят, че хората, в чийто хранителен режим преобладават водосъдържащи продукти, имат по-нисък индекс на телесна маса и по-тънка талия.
Да, водата наистина помага за отслабването. Тук обаче не става дума за замяна на твърдата храна с вода, а за консумирането на по-голямо количество продукти /плодове и зеленчуци/, които съдържат повече вода.
Сред най-добрите източници на целулоза и калций са броколите. Този зеленчук съдържа много витамин С и А и се приготвя на пара - по този начин най-добре се съхраняват хранителните вещества.
Зелето е много богато на антиоксиданти и именно затова се смята за храна, която спомага за повишаването на имунитета. Киселото зеле пък е особено богато на витамин С.
Специалистите препоръчват зелето да се консумира в суров вид, особено на салата, като червеното е по-богат източник на микроелементи. То съдържа и много калий, магнезий, фосфор, калций, желязо, витамин А, В1, В2, В6, С, Е, РР и U.
Някои изследвания сочат, че карфиолът спомага за забавяне развитието на раковите клетки и предпазва от рак. Той е богат източник на витамин С и фолиева киселина. Препоръчително е да се консумира суров или задушен. Карфиолът съдържа още калий, желязо, мед, цинк, флуор, манган, бета-каротин, витамините С, К, В1, В2, В6.
Диетолозите препоръчват на всички, които имат предпоставки за сърдечносъдови заболявания да консумират грейпфрут. Той съдържа наргинин, който ускорява храносмилателните процеси и с това спомага за отслабването.
Грейпфрутът съдържа много витамин С, фолиева киселина, калий, магнезий,пектин и целулоза. А червеният е особено богат на витамин А и ликопен, които предпазват стените на съдовете от увреждане.
Поради ниската си калоричност марулята е част от много диети. Тя съдържа витамини от група В, фолиева киселина, манган. Стабилизира нивото на захар в кръвта и укрепва имунната система. Диетолозите препоръчват тя да се консумира с малко зехтин. Марулите съдържат още калий, калций, магнезий, желязо, фосфор, витамин А и С.
Репичките също са много богати на фолиева киселина, както и на сяра и различни антиоксиданти. Те спомагат за нормализирането на храносмилателните процеси и са източник на натрий, калий, калций, фосфор, магнезий, желязо, флуор, витамин А, Е, В1, В2, В6, никотинова и салицилова киселина.
Спанакът съдържа много желязо, фолиева киселина, витамин К, антиоксиданти, /бета-каротин и витамин С/ и лутеин, които укрепват зрението. Този листен зеленчук е източник и на целулоза, калий, калций, фосфор, натрий, цинк, магнезий, флуор, витамин В1, В2, В6, РР, Е и К. Той е подходящ за салати и супи или пък гарнитури към основно ястие.