Храносмилателни ензими и какво знаем за тях?

В днешно време начинът ни на хранене изобилства от много преработена храна, която не може да задоволи нуждите на организма. Много често калорийната й стойност е различна от хранителната. А това събужда т. нар. клетъчен глад. Нарушен е биохимичният баланс заради големи количества продукти, пълни с консерванти, полуфабрикати и въглехидрати.
Случва се доста често организмът да изразходва повече енергия, отколкото получава от храната, гладните клетки не функционират правилно, боледуват по-често, стареят и умират преждевременно.
Днес животът ни е забързан и стресиращ и ние често консумираме храни, приготвени на висока температура, не ги сдъвкваме достатъчно добре, преяждаме, а резултатът е лошо храносмилане. Получават се газове, подуване, киселини, лош дъх, телесна миризма, главоболие, безсъние, алергии, лесна уморяемост, запек или диария, кожни проблеми, нервност и липса на концентрация.
Лошото храносмилане все по-често се дължи на недостиг на храносмилателни ензими, чието производство обикновено намалява след 20-годишна възраст с по 10% на всеки 10 години живот.
Кои са най-важните храносмилателни ензими? За разграждането на мазнините е отговорна липазата. Тя секретира главно от панкреаса и действа в силно алкалната среда на червата. За разграждането на лактозата - въглехидрат в млякото, ни трябва лактаза. Когато активността на лактазата се окаже недостатъчна, се получават коремни болки, подуване, диария и метеоризъм.
Амилазата се секретира от панкреаса и околоушната слюнчена жлеза и разгражда гликогена и скорбялата, превръщайки ги в монозахариди като глюкоза - най-добрият енергиен източник. Тя започва да действа още при попадането на храната с устата, затова е важно всяка хапка да се сдъвква добре.
Протеазата разгражда белтъчините /основна съставна част на всички клетки и тъкани на организма/, които помагат за алкално-киселинно равновесие. Те участват в изграждането на важни структури като имунни тела, кръвна плазма и хормони. За смилането на белтъчините помага и бромелаинът. Той отговаря за цялостното храносмилане и усвояване на веществата.
Алфа-галактозидазата спомага за разграждането на сложни въглехидрати, които се срещат в бобовите и зелевите растения. Те не се разграждат в тънките черва, поради което преминават в дебелото. Там се отделят газове с неприятна миризма. Алфа-галактозидазата помага да се предотврати този дискомфорт.
Когато консумираме зеленчуци, плодове и пълнозърнести продукти имаме нужда от целулаза. Ензимът не се произвежда в тялото и се съдържа единствено в суровите храни. Лошото му абсорбиране е придружено с газове, болка, подуване и проблеми, засягащи тънкото черво и панкреаса, нервни неразположения, тикове, невралгии и токсични състояния.
Важно е да се знае, че дефицитът дори само на един ензим може да причини неправилно протичане на цяла поредица от метаболитни реакции в тялото и така да попречи на някои жизненоважни функции.