Какво знаем за глутеновата непоносимост?

Непоносимостта към глутен, известна още като глутенова ентеропатия, е заболяване, при кoeто се установява т. нар. субтотална атрофия на тънкочревните клетки, в разултат на което се нарушава смилането на приетата храна, особено на мазнините. Причинява се от глутена, който се съдържа в житните растения.
Характерно за това заболяване е, че след поставянето на болните на т. нар. безглутенова диета - забраняват им се продуктите от почти всички житни растения, само след няколко седмици състоянието им се подобрява. До1-2 години хистологичните промени също значително се възстановяват, дори могат да се нормализират, но по-вероятно е това да стане след 3 години.
Има и по-тежки форми на заболяването, но в нашата страна такива случаи са по-редки. Хората трябва да знаят, че глутеновата непоносимост има и леки форми, клинично неизявени. Затова, когато се установят нарушения в храносмилането, редно е да се направят нужните изследвания, за да се отхвърли вероятността за наличието на глутенова непоносимост.
Заболяването се характеризира с различно изразен диаричен синдром. Болните отслабват, тъй като губят много от хранителните съставки, особено от мастите. Не се усвояват витамините, особено мастноразтворимите. Настъпва дехидратация и обезсоляване на организма. Затова лечението може да се провежда и с венозни вливания на глюкоза, електролитни и витаминни разтвори.
Трябва да се знае, че това заболяване е автоимунно и е генетично обусловено. Безглутеновата диета трябва да се спазва цял живот. Хранителният режим естествено зависи от формата на заболяването - при по-леките форми може да се разширят допустимите храни, с ориз например. А самата безглутенова диета се базира на продуктите от царевично брашно и картофи.