Какво знаем за витамин F?

Известно е, че повечето диети от края на миналия век отричат напълно мазнините и проповядват нискокалорично хранене. Резултатите обаче в повечето случаи са плачевни. Бедната на калории храна, приемана безразборно, дори може да доведе до напълняване. Така учените установяват, че съществуват мазнини, които тялото ни не може само да произвежда. И разбират защо са причислени към групата на витамините.
Още през 20-те години на миналия век Джордж и Милдред Бур откриват тези полезни и незаменими мазнини и им дават съвсем основателно името витамин F /на английсии fat означава мазнина/.
Всъщност витамин F не е витамин. Той е комбинация от полиненаситени мастни киселини. Включва линолова, линоленова и арахидонова киселина, които не могат да бъдат синтезирани. Но присъствието на най-малко една от тях води до синтеза на други. Този витамин се отнася до групата на мастноразтворимите
В природата са индентифицирани два вида есенциални или незаменими мастни киселини - омега-3 и омега-6. Първите наблюдения за действието на омега-3 са направени в Гренландия. Установено е, че заради консумирането на мазни риби и тюленово месо, богати на тези киселини, местните ескимоси почти не страдат от сърдечни заболявания и проблеми с кръвното налягане.
Истинска революция във връзка с полезните мастни киселини е преоткриването на лена и лененото масло. От всички познати храни, лененото масло безспорно е признато за продукта с най-богато съдържание на тези жизненоважни киселини - над 55% омега-3 и над 16,7% омега-6. Това е почти 2 пъти повече от съдържанието им в рибеното масло.
Тези мастни киселини са от важно значение за всички живи клетки на организма, тъй като са необходими за изграждането, възстановяването и производството на нови.
Маслото от ленено семе в последните години направи истински фурор като ‘маслото, което топи мазнини’. То ускорява метаболизма, потиска апетита и снабдява клетките с кислород, за да разграждат по-лесно мазнините и да отделят енергия. Чрез омега-3 маслото кара стомаха ни да задържа много по-дълго храна в сравнение с нискокалоричните храни и тези без мазнини. Така мазнините престояват в стомаха по-дълго и помагат за стимулиране синтеза на холецистокинин - хормон, който сигнализира мозъка да спре да яде.