Плевели, но и лекарства

Плевелите са растения, които виреят, където не ги садите и в повечето случаи не ги искате. Но… вместо да ги изхвърляте, може да ги използвате за отвари, защото голяма част от тях за полезни и лековити.
Чувенът или дивият спанак е като обикновения спанак, но е по-хранителен. Той е наричан още лобода и има мек вкус, съдържа повече витамин А от спанака и 3 пъти повече калций. Богат е на минерали и от него могат да се приготвят различни ястия, както от обикновения спанак. Чаят от сушени листа на чувен помага при диария и коремни болки.
Лопенът има големи, меки, размити листа и остава близо до земята първата година. През втората обаче той има вече стебло, което става доста високо. Важно е да се знае, че когато се берат цветовете на лопена, трябва да се внимава в тях да няма семена, тъй като те са токсични.
Ако в буркан се поставят прясно откъснати цветове на лопен и се залеят със зехтин, след 3 дни ще имате капки против болки в ушите. От изсушените листа пък се прави отличен чай за белите дробове - независимо дали става въпрос за лечение на инфекции или хронични заболявания като астма. Важно е да се знае обаче, че чаят от лопен трябва да се прецежда през тензух, а най-добре през цедка, покрита с памук, защото фините косъмчета на листата могат да раздразнят гърлото. Именно по тази причина лопенът не се смята за един от ядливите плевели, а се използва са направата на лекарства.
Сварен с вода, слезът става на лепкава слуз. Интересно е, че този плевел се противопоставя на изкореняването - когато го вадите, той се чупи така че коренът му остава в земята и гарантира, че догодина ще поникне пак.
Листата на слеза могат да се ядат сурови или варени. Чаят пък лекува лигавиците - на дихателната система и храносмилателния тракт. В народната медицина се използва при възпаление на бъбреците и пикочния мехур.
Вкусът на живовляка е доста остър, така че той невинаги е включен в списъка на ‘ядливите плевели’. Но пък е съвсем безопасен за ядене, стига да можете да понесете парливия му вкус. Има изключителни лечебни свойства.
Ако ви ужили оса или пчела /и нямате алергия, при която незабавно трябва да приемете антихистамини/, сдъвчете едно листо живовляк и го зелепете на ужиленото място. Ако имате цирей - вържете или залепете върху него 3 листа живовляк, а след 12 часа сменете компреса с нов.
Ако имате разстройство или проблеми със стомаха, сварете си чай от живовляк.
Щирът си е плевел, но едновременно с това и лековита билка. Използва се в народната медицина при хемороиди като се налага външно.
Може и да се сготви, докато не е образувал семена. В Гърция го правят на салата, защото е хем вкусен, хем евтин. Варят го, овкусяват го със зехтин, оцет и риган, добавят сирене и хрупкав хляб. На остров Крит пък задушават щира в зехтин и добавят към него зеленчуци.