Ползата от черните храни

В последно време е много актуална консумацията на храни с черен цвят. Черен ориз се предлага в менюто на все повече ресторанти, а черният сусам е съставка на различни бисквити, зърнени храни и дори сладолед…
Тъмният цвят на някои храни се дължи на естествените растителни пигменти антоцианини. Според специалистите те имат противовъзпалителни свойства и препятстват развитието на сърдечносъдови заболявания и рак. Изследвания на учени от Университета в Охайо са открили, че черните моркови помагат за забавяне на растежа на раковите клетки с до 80%.
Установено е, че при консумацията на черни малини намалява случаите на рак на дебелото черво и рак на хранопровода. Освен антоцианини, черните малини са богати на елагова киселина и антиоксиданти. Те унищожават свободните радикали - вредните молекули, които се движат свободно в тялото и увреждат клетките.
Черният сусам е по-ароматен и богат на хранителни вещества, отколкото белия. Той е добър източник на калций - в 1 г черен сусам се съдържат около 85 мг от минерала. Черният сусам съдържа и протеини, фосфор, желязо и магнезий. Полезен е за храносмилателната система. Семената му са чудесна добавка към сьомга и други видове риби.
Черният ориз, също както и горските плодове, е богат на антиоксиданти, които имат доказан протективен ефект срещу сърдечносъдови заболявания. Твърди се, че той съдържа повече фибри и хранителни вещества от белия.
Черната соя има високо съдържание на протеини, фибри и антоцианини. Според японски учени тя има повече ползи за понижаване нивата на холестерола, отколкото обикновената.
Къпините съдържат танин, лутеин, манган, фолиева киселина и два пъти повече витамин С от боровинките. Къпините са богати и на фибри, които са полезни за правилното функциониране на червата и спомагат за поддържането на здравословно тегло. Според изследвания те спомагат и за понижаване на нивото на лошия холестерол.