Върви, народе възродени...

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май. На този ден, ние, българите, честваме българска култура и създаването на славянската азбука /глаголицата/ от двамата братя от Св.св. Кирил и Методий.
Този ден се празнува за първи път през 1851 година, когато в град Пловдив, по инициатива на Найден Геров, се организира празник на светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост. От 1857 година този празник започва редовно да се отбелязва в Пловдив, Цариград, Шумен и Лом.
Общият празник на Св.св. Кирил и Методий през Възраждането се превръща и в училищен празник на буквите, създадени от Кирил и Методий. Това е тържество, изразяващо духовните въжделения на българите за църковна независимост, просвещение и национално въздигане. Празникът на Св. Св. Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането не само в българските земи, но и зад граница – сред възрожденската ни имиграция в Румъния и Русия, сред Българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на всеучилищния химн, познат на всеки българин с първия си стих " Върви, народе възродени" . Химнът е озаглавен "Химнъ на Св.св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест.
По-късно Панайот Пипков създава на 11.05. 1900 г. музиката към химна.
Днес 11 май се чества като църковен празник на Светите братя Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, българската просвета и култура.
Върви, народе възродени,
към светли бъднини върви,
с книжовността, таз’ сила нова,
ти чест и слава поднови!
Върви към мощната просвета!
В световните борби върви,
/от длъжност неизменна воден -
и Бог ще те благослови! /2
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!
О, влез в историята веч,
/духовно покори страните,
които завладя със меч! /2
Тъй солунските двама братя
насърчваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз’ завет -
/в тържествованье и в страданье
извърши подвизи безчет... /2
….................
Бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!